Bez wątpienia ból zęba to jedna z najczęstszych dolegliwości, w przypadku których trudno jednoznacznie zdiagnozować przyczyny. Ponieważ jednak daje o sobie znać i najdelikatniej można nazwać go dokuczliwym, pierwsza myśl to najczęściej wizyta u dentysty. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest ból zęba, z czego wynika i kiedy należy udać się do stomatologa.

Co to jest ból zęba?

Najłatwiej opisać go jako dokuczliwą dolegliwość, występującą w obrębie jamy ustnej, która związana jest z chorobami przyzębia lub samego zęba. Może on przybierać różne stopnie natężenia, a jego przyczyny trudno zliczyć. Zdarza się ból łagodny, ciągły, pulsujący lub też powracający. Zazwyczaj silny ból zęba stanowi oznakę tego, że ząb dotknięty jest zaawansowanym stanem chorobowym. W takiej sytuacji wymaga on pilnej interwencji w gabinecie stomatologicznym. Choć większość osób po prostu sięga po leki przeciwbólowe, warto pamiętać, że one nie eliminują problemu. Ich zadaniem jest tylko neutralizacja odczuwania dolegliwości – dlatego konieczne jest odkrycie przyczyny i znalezienie źródła bólu, by się go pozbyć.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów?

W każdym przypadku ból pojawiający się w okolicy zęba lub przyzębia oznacza jedno: organizm wysyła nam sygnał o zaistniałej tam nieprawidłowości, nie wskazuje jednak na jej przyczynę. Z tego powodu warto mieć świadomość, jakie są najczęściej spotykane powody bólu zęba. Jednym z nich jest próchnica, która atakuje zęby. Do innych zaliczyć można z pewnością wszelkie stany zapalne przyzębia czy dziąseł, a także infekcje okostnej lub miazgi. Zdarza się także, ze bolący ząb jest efektem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu lub skutkiem urazu, jakiego doświadczył pacjent. Także nadwrażliwość na drażniące bodźce może być powodem bólu zęba.

Kiedy należy udać się do dentysty?

W związku z tym, że ból zęba w większości przypadków wiąże się ze stanem chorobowym lub zapalnym, nie ma możliwości wyleczenia tej dolegliwości domowymi sposobami. Konieczne jest udanie się na konsultację do gabinetu stomatologicznego. W innym przypadku, sięgając po znalezione w sieci domowe sposoby, możemy sobie tylko zaszkodzić i wzmóc problemy dotyczące naszej jamy ustnej.

Ból zęba, pojawiający się w przypadku kontaktu z zimnym lub gorącym napojem, czy też słodkim lub kwaśnym jedzeniem, najpewniej stanowi oznakę próchnicy lub nadwrażliwości zębów. Może nam także towarzyszyć intensywny, pulsujący i świdrujący ból, który promieniuje na cały policzek. W takiej sytuacji nierzadko jest to objaw zapalenia miazgi zębowej. W obu tych sytuacjach powinniśmy udać się do dentysty. Upewni on się, co jest powodem uciążliwego bólu, a następnie pomógł wyeliminować problem.

Jak można się uchronić przed bólem zębów?

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W odniesieniu do bolących zębów także jest ono adekwatne. Przede wszystkim warto zadbać o higienę jamy ustnej – nie tylko poprzez regularne mycie zębów. Ważne są także takie zabiegi, jak usuwanie kamienia, czyszczenie i fluoryzacja w gabinecie dentystycznym. Również regularne wizyty u stomatologa i przeglądy dentystyczne pozwolą zareagować w początkowej fazie ewentualnej próchnicy, zamiast czekać, aż ona się rozwinie.